Rate This Thread - 2016 KHSAA State Wrestling Tournament.


Like this thread? Help the BGR community grow by sharing it with your friends.

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 02-18-2016, 08:53 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default 2016 KHSAA State Wrestling Tournament
Friday (2-19) & Saturday (2-20) is the KHSAA State Wrestling meet at the Alltech Arena at the Kentucky Horse Park in Lexington.
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote

Click Here to become a member and join in on the discussions at BGR. Our membership is always 100% FREE.

  #2  
Old 02-18-2016, 09:01 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default
My predictions

Union County - Team State Champions

106 - Wallace (Wayne County)
113 - Tucker (Woodford County)
120 - Ervin (Union County)
126 - Sheffer (Union County)
132 - Duncan (Trinity)
138 - Vazquez (Lafayette)
145 - Gamble (Johnson Central)
152 - Blanton (Johnson Central)
160 - Andreoni (Woodford County)
170 - Griffith (Johnson Central)
182 - Emerson (Oldham County)
195 - Frankfone (Trinity)
220 - Williams (Harrison County)
285 - Young (Lafayette)
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #3  
Old 02-19-2016, 06:48 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default
After Day 1.... here are the team standings.

1. Union County 85.0
2. Oldham County 66.5
3. Woodford County 53.5
4. North Oldham 52.5
5. St. Xavier 52.0
6. Henry Clay 50.0
7. Johnson Central 49.5
8. Meade County 48.0
9. Campbell County 47.5
10. Trinity (Louisville) 46.5

Union County has 10 wrestlers in the Championship bracket out of the 14 weight classes.
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #4  
Old 02-20-2016, 03:03 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default
With only one round of Consolations left.... (bouts to determine the 3rd and 5th place match-ups) the 7th place matches and State Finals are set.

Here are the Updated team scores as of 2:35pm.

1. Union County 160.5
2. Oldham County 122.5
3. Woodford County 118.5
4. Trinity (Louisville) 106.5
5. North Oldham 104.5
6. St. Xavier 103.0
7. Henry Clay 89.0
8. Campbell County 88.0
9. Fern Creek 83.0
10. Male 76.0
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #5  
Old 02-20-2016, 04:01 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default
With only the 7th, 5th, 3rd and the State Championship matches to be wrestled....

Here are the updated team standings as of 3:30pm.

1. Union County 172.5
2. Woodford County 134.5
3. Oldham County 122.5
4. St. Xavier 114.0
5. Trinity (Louisville) 106.5
6. North Oldham 104.5
7. Campbell County 98.0
8. Henry Clay 94.0
9. Fern Creek 88.0
10. Walton-Verona 82.0
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #6  
Old 02-20-2016, 11:21 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default
106 Results
1st Place - Chase Yost of Woodford County
2nd Place - Cagen Wallace of Wayne County
3rd Place - Nate Wheeler of St. Xavier
4th Place - Adam Bender of Lexington Catholic
5th Place - Thomas Ketchen-Carter of Campbell County
6th Place - Bradley Miller of Henry Clay
7th Place - Blake Roth of Walton-Verona
8th Place - Preston Mattingly of Apollo
1st Place Match
Chase Yost (Woodford County) 48-2, 8th. over Cagen Wallace (Wayne County) 55-1, So. (OT 4-2).
3rd Place Match
Nate Wheeler (St. Xavier) 40-4, Fr. over Adam Bender (Lexington Catholic) 37-5, So. (Dec 3-1).
5th Place Match
Thomas Ketchen-Carter (Campbell County) 25-7, 7th. over Bradley Miller (Henry Clay) 37-8, Fr. (Dec 6-3).

113 Results
1st Place - Tanner Yenter of Campbell County
2nd Place - Konner Kraeszig of St. Xavier
3rd Place - Colton Lampe of Fern Creek
4th Place - Brandon Miller of Henry Clay
5th Place - Michael Mattox of Harrison County
6th Place - Drew Johnson of North Oldham
7th Place - Austin Grant-Hall of Christian County
8th Place - Brody Haverstick of John Hardin
1st Place Match
Tanner Yenter (Campbell County) 46-5, Jr. over Konner Kraeszig (St. Xavier) 32-8, So. (Dec 7-4).
3rd Place Match
Colton Lampe (Fern Creek) 46-4, So. over Brandon Miller (Henry Clay) 29-8, So. (Dec 2-1).
5th Place Match
Michael Mattox (Harrison County) 36-8, Jr. over Drew Johnson (North Oldham) 49-12, Jr. (Dec 4-0).

120 Results
1st Place - Dallas Ochsenbein of North Oldham
2nd Place - Saul Ervin of Union County
3rd Place - Brady Wells of Campbell County
4th Place - Tucker Hurst of Woodford County
5th Place - Ryan Moore of Walton-Verona
6th Place - Tyler Storck of Henry Clay
7th Place - Austin Cook of St. Xavier
8th Place - Jacob Dodd of Wayne County
1st Place Match
Dallas Ochsenbein (North Oldham) 54-3, Sr. over Saul Ervin (Union County) 7-1, So. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Brady Wells (Campbell County) 49-8, Jr. over Tucker Hurst (Woodford County) 42-8, Sr. (Dec 8-2).
5th Place Match
Ryan Moore (Walton-Verona) 49-5, So. over Tyler Storck (Henry Clay) 22-9, So. (TF-1.5 0:00 (15-0)).

126 Results
1st Place - Bryce Sheffer of Union County
2nd Place - Connor Cambron of Fern Creek
3rd Place - Dante Castellano of Simon Kenton
4th Place - Jake Peace of Walton-Verona
5th Place - Dwyane Johnson of Eastern
6th Place - Jakob McClintic of Oldham County
7th Place - Alex Holt of Montgomery County
8th Place - Skyler Martinson of Daviess County
1st Place Match
Bryce Sheffer (Union County) 7-0, Jr. over Connor Cambron (Fern Creek) 37-3, Jr. (Fall 3:44).
3rd Place Match
Dante Castellano (Simon Kenton) 62-4, Jr. over Jake Peace (Walton-Verona) 39-15, Sr. (MD 10-1).
5th Place Match
Dwyane Johnson (Eastern) 34-7, Jr. over Jakob McClintic (Oldham County) 36-7, Fr. (Dec 6-5).

132 Results
1st Place - Keegan Duncan of Trinity (Louisville)
2nd Place - Zane Brown of Male
3rd Place - Justin Torgerson of Lafayette
4th Place - Jordan Monroe of Cooper
5th Place - Joey Roberts of Woodford County
6th Place - Cameron Nevels of Wayne County
7th Place - Micah Ervin of Union County
8th Place - Cody Shultz of Scott
1st Place Match
Keegan Duncan (Trinity (Louisville)) 49-3, Sr. over Zane Brown (Male) 19-4, Fr. (Dec 5-3).
3rd Place Match
Justin Torgerson (Lafayette) 31-3, Jr. over Jordan Monroe (Cooper) 49-4, Sr. (Dec 6-3).
5th Place Match
Joey Roberts (Woodford County) 45-6, Jr. over Cameron Nevels (Wayne County) 51-7, Sr. (MD 19-8).
7th Place Match
Micah Ervin (Union County) 7-2, 8th. over Cody Shultz (Scott) 31-14, Sr. (Fall 2:24).

138 Results
1st Place - AJ Bindner of Fern Creek
2nd Place - Angel Vasquez of Lafayette
3rd Place - Logan Erdman of Ryle
4th Place - Trent Johnson of John Hardin
5th Place - Jacob Henley of Oldham County
6th Place - Nathaniel Lawrence of Franklin County
7th Place - Austin Alemi of North Oldham
8th Place - Tristin Garcia of Male
1st Place Match
AJ Bindner (Fern Creek) 40-1, Sr. over Angel Vasquez (Lafayette) 31-2, Sr. (OT 9-7).
3rd Place Match
Logan Erdman (Ryle) 42-4, Sr. over Trent Johnson (John Hardin) 47-7, So. (Dec 6-5).
5th Place Match
Jacob Henley (Oldham County) 41-7, Jr. over Nathaniel Lawrence (Franklin County) 21-6, 8th. (MD 11-1).
7th Place Match
Austin Alemi (North Oldham) 39-12, Sr. over Tristin Garcia (Male) 34-13, So. (Dec 4-2).

145 Results
1st Place - Jackson Oxford of Union County
2nd Place - Cody Huston of Cooper
3rd Place - Mason Smith of Walton-Verona
4th Place - Dallas Miles of St. Xavier
5th Place - Jared Branch of Fern Creek
6th Place - Dakota Hoskins of Meade County
7th Place - Brandon Leak of North Hardin
8th Place - Maximilian Powell of Doss
1st Place Match
Jackson Oxford (Union County) 9-0, Sr. over Cody Huston (Cooper) 46-4, Jr. (Dec 8-2).
3rd Place Match
Mason Smith (Walton-Verona) 44-4, So. over Dallas Miles (St. Xavier) 32-7, Jr. (Dec 3-1).
5th Place Match
Jared Branch (Fern Creek) 40-7, Jr. over Dakota Hoskins (Meade County) 61-8, Sr. (Dec 2-1).
7th Place Match
Brandon Leak (North Hardin) 13-2, Jr. over Maximilian Powell (Doss) 38-8, Jr. (Dec 6-2).

152 Results
1st Place - Benjamin Barton of Trinity (Louisville)
2nd Place - Brady Emerson of Oldham County
3rd Place - Geordan Blanton of Johnson Central
4th Place - Tristin Badida of Conner
5th Place - Isaiah Lawson of Hopkinsville
6th Place - Corey Knoth of Meade County
7th Place - Jordan Kidwell of Cooper
8th Place - John Reitnauer of North Oldham
1st Place Match
Benjamin Barton (Trinity (Louisville)) 44-4, Sr. over Brady Emerson (Oldham County) 42-3, Sr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Geordan Blanton (Johnson Central) 40-1, Jr. over Tristin Badida (Conner) 49-5, Sr. (Dec 3-2).
5th Place Match
Isaiah Lawson (Hopkinsville) 35-4, Sr. over Corey Knoth (Meade County) 55-7, Jr. (Dec 8-5).
7th Place Match
Jordan Kidwell (Cooper) 41-5, Sr. over John Reitnauer (North Oldham) 50-10, Sr. (Dec 1-0).

160 Results
1st Place - Hudson Heidorf of Trinity (Louisville)
2nd Place - Max Andreoni of Woodford County
3rd Place - Andrew Ackley of Nelson County
4th Place - Matthew Munoz of Dixie Heights
5th Place - Dylan Gray of Caldwell County
6th Place - Lee Johnson of Central
7th Place - Lucas Carrillo of Oldham County
8th Place - Cameron Blankenship of Male
1st Place Match
Hudson Heidorf (Trinity (Louisville)) 46-4, Sr. over Max Andreoni (Woodford County) 43-3, Jr. (Dec 2-1).
3rd Place Match
Andrew Ackley (Nelson County) 49-2, Sr. over Matthew Munoz (Dixie Heights) 45-6, Sr. (Fall 1:42).
5th Place Match
Dylan Gray (Caldwell County) 43-5, So. over Lee Johnson (Central) 56-8, Sr. (MD 9-1).
7th Place Match
Lucas Carrillo (Oldham County) 37-13, So. over Cameron Blankenship (Male) 32-16, Sr. (Dec 7-6).

170 Results
1st Place - Casey Cornett of Simon Kenton
2nd Place - Christopher Morrow of Madison Central
3rd Place - Avery Buckman of Union County
4th Place - Michael Eldridge of Woodford County
5th Place - Raymond Williams of North Hardin
6th Place - Sam Griffith of Johnson Central
7th Place - Aaron Valentine of Franklin County
8th Place - Warren Tucker of John Hardin
1st Place Match
Casey Cornett (Simon Kenton) 64-2, Jr. over Christopher Morrow (Madison Central) 48-3, Sr. (MD 13-5).
3rd Place Match
Avery Buckman (Union County) 9-1, Jr. over Michael Eldridge (Woodford County) 35-9, Sr. (Dec 5-2).
5th Place Match
Raymond Williams (North Hardin) 30-3, Jr. over Sam Griffith (Johnson Central) 40-9, Sr. (2-OT 2-1).

182 Results
1st Place - Max Emerson of Oldham County
2nd Place - Elijah Allgeier of St. Xavier
3rd Place - Matt Steven of LaRue County
4th Place - Cole Sherman of Union County
5th Place - Josh Robbins of Boyle County
6th Place - Jay Layne of Ashland Blazer
7th Place - Colton Miller of Montgomery County
8th Place - Kadin Kulmer of Trinity (Louisville)
1st Place Match
Max Emerson (Oldham County) 37-0, Sr. over Elijah Allgeier (St. Xavier) 36-3, Sr. (Dec 6-4).
3rd Place Match
Matt Steven (LaRue County) 44-2, Jr. over Cole Sherman (Union County) 9-2, Sr. (Dec 4-0).
5th Place Match
Josh Robbins (Boyle County) 49-5, Sr. over Jay Layne (Ashland Blazer) 16-5, Sr. (Dec 9-2).

195 Results
1st Place - Grant Krueger of Ashland Blazer
2nd Place - Ray karl Irving of Henry Clay
3rd Place - Brett Graziani of Campbell County
4th Place - Emir Bernabe of Woodford County
5th Place - Alex Olvera-Vancini of Holmes
6th Place - Daniel Kimbell of Oldham County
7th Place - Bilal Mamedov of Iroquois
8th Place - Alex Horn of Johnson Central
1st Place Match
Grant Krueger (Ashland Blazer) 45-3, Sr. over Ray karl Irving (Henry Clay) 28-10, So. (Fall 4:50).
3rd Place Match
Brett Graziani (Campbell County) 44-12, Sr. over Emir Bernabe (Woodford County) 34-9, Sr. (Dec 4-1).
5th Place Match
Alex Olvera-Vancini (Holmes) 18-5, Sr. over Daniel Kimbell (Oldham County) 44-8, So. (MD 12-4).

220 Results
1st Place - Garrett Chandler of Male
2nd Place - Chance Orr of Paducah Tilghman
3rd Place - Brandon Reed of Iroquois
4th Place - Colby Culver of Calloway County
5th Place - Kellon Williams of Harrison County
6th Place - Collin Portman of North Oldham
7th Place - Kairus Washington of Dixie Heights
8th Place - Damoreon Travis of Jeffersontown
1st Place Match
Garrett Chandler (Male) 38-3, Sr. over Chance Orr (Paducah Tilghman) 26-2, Jr. (Dec 5-3).
3rd Place Match
Brandon Reed (Iroquois) 38-1, Jr. over Colby Culver (Calloway County) 32-9, Jr. (Fall 1:23).
5th Place Match
Kellon Williams (Harrison County) 29-6, Sr. over Collin Portman (North Oldham) 57-3, Sr. (For.).

285 Results
1st Place - Landon Young of Lafayette
2nd Place - Landin Jones of North Oldham
3rd Place - Justus Williams of Madison Southern
4th Place - Hunter Ruber of Walton-Verona
5th Place - Sean Sanders of Bullitt Central
6th Place - Jorge Mendez of Bourbon County
7th Place - Ahmad Hameidan of Boone County
8th Place - Bryce Chandler of Union County
1st Place Match
Landon Young (Lafayette) 16-0, Sr. over Landin Jones (North Oldham) 52-2, Jr. (Fall 5:12).
3rd Place Match
Justus Williams (Madison Southern) 38-6, Jr. over Hunter Ruber (Walton-Verona) 32-9, Jr. (Fall 0:36).
5th Place Match
Sean Sanders (Bullitt Central) 41-4, Sr. over Jorge Mendez (Bourbon County) 34-7, Sr. (Dec 2-1).
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #7  
Old 02-20-2016, 11:25 PM
Pulp Fiction's Avatar
Pulp Fiction Pulp Fiction is offline
"Based on a True Story"


Join Date: Aug 2010
Location: Parts Unknown
Posts: 10,070
Likes: 1,417
Liked 1,910 Times in 1,308 Posts
Pulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nicePulp Fiction is just really nice
Default
Final team standings.

1. Union County 187.5
2. Woodford County 140.5
3. Oldham County 130.5
4. Trinity (Louisville) 118.5
5. St. Xavier117.0
6. North Oldham 109.5
7. Campbell County 108.0
8. Fern Creek 96.0
9. Henry Clay 94.0
10. Walton-Verona 89.5
11. Lafayette 85.0
12. Male 80.0
13. Johnson Central 75.0
14. Meade County 64.0
15. Harrison County 60.0
16. Wayne County 59.5
17. Simon Kenton 59.0
18. Ashland Blazer 56.5
19. John Hardin 55.0
20. LaRue County 50.0
__________________




2016 Class 4A State Champions!!!!!
JOHNSON CENTRAL GOLDEN EAGLES!!!!!!!!
Send a private message to Pulp Fiction Add Pulp Fiction to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #8  
Old 05-13-2016, 02:29 PM
OldTimer80 OldTimer80 is offline
Moderated member. You need 5 posts without rule violation to be promoted to a full member.
Join Date: May 2016
Posts: 3
Likes: 0
Liked 0 Times in 0 Posts
OldTimer80 is on a distinguished road
Default
some great wrestling this year
Send a private message to OldTimer80 Add OldTimer80 to Your Contacts Top of page Reply With Quote
  #9  
Old 05-13-2016, 02:30 PM
OldTimer80 OldTimer80 is offline
Moderated member. You need 5 posts without rule violation to be promoted to a full member.
Join Date: May 2016
Posts: 3
Likes: 0
Liked 0 Times in 0 Posts
OldTimer80 is on a distinguished road
Default
Who's in the running for next year?
Send a private message to OldTimer80 Add OldTimer80 to Your Contacts Top of page Reply With Quote
Reply

  BGR-Kentucky High School Sports - BlueGrassRivals » Kentucky High School and Middle School Sports » All other sports

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -9. The time now is 02:04 PM.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.